1988 Davis Cup

1988 Davis Cup

1988 Davis Cup
Details
Edition 77th
Achievements
1987
1989

The 1988 Davis Cup was the 77th edition of the most important tournament between national teams in men's tennis. For the first time, the Zones were divided into two groups, with promotion and relegation between the two. The Eastern Zone was also renamed the Asia/Oceania Zone. A total of 74 nations participated in the tournament. In the final, West Germany defeated Sweden at the Scandinavium in Gothenburg, Sweden, on 16–18 December.

Contents

  • World Group 1
    • Draw 1.1
    • Final 1.2
  • World Group Relegation Play-offs 2
  • Americas Zone 3
    • Group I 3.1
    • Group II 3.2
    • Relegation play-off 3.3
  • Asia/Oceania Zone 4
    • Group I 4.1
    • Group II 4.2
    • Relegation play-off 4.3
  • Europe Zone 5
    • Group II 5.1
      • Africa Zone 5.1.1
      • Europe Zone 5.1.2
    • Relegation play-offs 5.2
  • References 6

World Group

Participating Teams

Australia

Brazil

Czechoslovakia

Denmark

France

India

Israel

Italy

Mexico

New Zealand

Paraguay

Spain

Sweden

Switzerland

West Germany

Yugoslavia

Draw

  First round
5–7 February
Quarterfinals
8–10 April
Semifinals
22–24 July
Final
16–18 December
                                     
Gävle, Sweden (indoor carpet)
  Sweden 5  
Norrköping, Sweden (indoor carpet)
  New Zealand 0  
    Sweden 3  
Prague, Czechoslovakia (indoor carpet)
    Czechoslovakia 2  
  Czechoslovakia 5
Båstad, Sweden (clay)
  Paraguay 0  
    Sweden 4  
Mexico City, Mexico (clay)
    France 1  
  Australia 3  
Clermont-Ferrand, France (indoor clay)
  Mexico 2  
    Australia 0
Basel, Switzerland (indoor carpet)
    France 5  
  France 4
Gothenburg, Sweden (indoor clay)
  Switzerland 1  
    Sweden 1
Essen, West Germany (indoor carpet)
    West Germany 4
  Brazil 0  
Frankfurt, West Germany (indoor carpet)
  West Germany 5  
    West Germany 5
Aarhus, Denmark (indoor carpet)
    Denmark 0  
  Denmark 3
Dortmund, West Germany (indoor carpet)
  Spain 2  
    West Germany 5
Palermo, Italy (clay)
    Yugoslavia 0  
  Italy 4  
Belgrade, Yugoslavia (indoor carpet)
  Israel 1  
    Italy 1
New Delhi, India (grass)
    Yugoslavia 4  
  Yugoslavia 3
  India 2  

First round losers play in World Group Relegation Play-off.

Final


Sweden
1
Scandinavium, Gothenburg, Sweden[1]
16–18 December 1988
Clay (i)

West Germany
4
1 2 3 4 5
1
Mats Wilander
Carl-Uwe Steeb
10
8
6
1
2
6
4
6
6
8
 
2
Stefan Edberg
Boris Becker
3
6
1
6
4
6
     
3
Stefan Edberg / Anders Järryd
Boris Becker / Eric Jelen
6
3
6
2
5
7
3
6
2
6
 
4
Stefan Edberg
Carl-Uwe Steeb
6
4
8
6
       
5
Kent Carlsson
Patrik Kühnen
           
w/o

World Group Relegation Play-offs

Date: 8–10 April

Venue Home Team Score Visiting Team
   Israel w/o  India
Murcia, Spain (clay)  Spain 5-0  Brazil
St. Gallen, Switzerland (indoor carpet)  Switzerland 2-3  Mexico
Asunción, Paraguay (hard)  Paraguay 4-1  New Zealand
  • Israel, Mexico, Paraguay, and Spain remain in World Group in 1989.
  • Brazil (AME), India (EAS), New Zealand (EAS), and Switzerland (EUR) relegated to Group I in 1989.

Americas Zone

The winning team of the Group I bracket was promoted to the 1989 World Group. Quarterfinals losers from Group I competed in an extra tie where the loser would be relegated to Group II. The winning team of the Group II bracket was promoted to Group I.

Group I

Quarterfinals

February 4-7
Guayaquil (clay), Vina del Mar (clay)

Semifinals

April 8-10
Guayaquil (clay), Lima (clay)

Final

July 22-24
Buenos Aires (clay)

  Ecuador 5  
  Canada 0       Ecuador 1  
           Argentina 4  
             Argentina 1
  Chile 1         United States 4
  Peru 4       Peru 0
           United States 3    
      

Group II

Quarterfinals

February 5-7
Havana (hard), Kingston (hard), Caracas (hard)

Semifinals

April 8-10
Havana (hard), Kingston (hard)

Final

July 22-24
Montevideo (clay)

  Cuba 4  
  Bolivia 1       Cuba 0  
           Uruguay 5  
             Uruguay 4
  Jamaica 5         Venezuela 1
  Haiti 0       Jamaica 2
  Venezuela 4       Venezuela 3    
  Colombia 1  

Relegation play-off


Canada
4
Vancouver, Canada
8–10 April 1988
carpet (indoors)

Chile
1
1 2 3 4 5
1
Chris Pridham
Ricardo Acuña
6
8
6
1
6
2
6
4
   
2
Andrew Sznajder
Juan Pablo Queirolo
6
2
6
4
6
1
     
3
Grant Connell / Glenn Michibata
Ricardo Acuña / Cristian Araya
6
3
6
3
8
6
     
4
Andrew Sznajder
Ricardo Acuña
5
7
1
6
       
5
Chris Pridham
Juan Pablo Queirolo
6
1
8
6
       

Asia/Oceania Zone

The winning teams of the Group I and Group II brackets were promoted to the 1989 World Group and Asia/Oceania Group I respectively. Quarterfinals losers from Group I competed in an extra tie where the loser would be relegated to Group II.

Group I

Quarterfinals

February 5-7
Jakarta (clay), Manila (clay)

Semifinals

April 8-10
Jakarta (clay), Seoul (clay)

Final

July 22-24
Jakarta (clay)

  Indonesia 5  
  Thailand 0       Indonesia 4  
           China 1  
             Indonesia 3
             South Korea 2
           South Korea 5
  Philippines 3       Philippines 0    
  Japan 2  

Group II

First round

February 5-7
Kuala Lumpur (hard)

Quarterfinals

April 8-10
Hong Kong (hard), Damascus (indoor hard), Taipei (indoor hard), Colombo (clay)

Semifinals

May 6-8
Hong Kong (carpet), Taipei (carpet)

Final

July 22-24
Hong Kong (hard)

      
           Hong Kong 5  
           Iraq 0  
             Hong Kong 5  
  Syria W/O         Singapore 0  
  Saudi Arabia       Syria 1  
           Singapore 4  
             Hong Kong 5
             Pakistan 0
           Chinese Taipei 4  
           Bangladesh 1  
             Chinese Taipei 1  
  Malaysia 1         Pakistan 4  
  Sri Lanka 4       Sri Lanka 2       
           Pakistan 3       
      

Relegation play-off


Thailand
1
Bangkok, Thailand
8–10 April 1988
hard (outdoors)

Japan
4
1 2 3 4 5
1
Panomkorn Pladchurnil
Shuzo Matsuoka
1
6
2
6
2
6
     
2
Woraphol Thongkhamchu
Toshihisa Tsuchihashi
6
1
1
6
4
6
7
5
1
6
 
3
Vittaya Samrej / Woraphol Thongkhamchu
Kenichi Kiyomiya / Shigeru Ota
6
3
1
6
6
1
6
4
   
4
Panomkorn Pladchurnil
Toshihisa Tsuchihashi
6
4
5
7
4
6
1
6
   
5
Woraphol Thongkhamchu
Shuzo Matsuoka
5
7
0
6
       

Europe Zone

The winning teams from each of the Group I brackets were promoted to the 1989 World Group, while quarterfinals losers from the same draw competed against each other in an extra tie where the loser was relegated to Group II. Group II featured two separate draws for African and European teams. The winners from each bracket were promoted to Group I the following season.

Quarterfinals

May 6-8
Lagos (hard), Brussels (clay)

Semifinals

June 9-12
Villach (clay), Bristol (grass)

Final

July 22-24
Zell am See (clay)

      
           Austria 5  
  Nigeria 5       Nigeria 0  
  Hungary 0         Austria 5
             Great Britain 0
           Great Britain 3
  Belgium 1       Finland 1    
  Finland 4  
Quarterfinals

May 6-8
Timisoara (clay), Dakar (hard)

Semifinals

June 10-12
Lisbon (clay), Warmond (clay)

Final

July 22-24
Jurmala (clay)

      
           Portugal 0  
  Romania 2       Soviet Union 5  
  Portugal 3         Soviet Union 5
             Netherlands 0
           Netherlands 3
  Senegal 4       Senegal 2    
  Bulgaria 1  

Group II

Africa Zone

First round

February 5-7
Accra (carpet)

Quarterfinals

April 8-10
Abidjan (hard), Harare (indoor hard), Tunis (hard), Cairo (clay)

Semifinals

May 6-8
Abidjan (hard), Casablanca (clay)

Final

July 22-24
Harare (hard)

      
           Ivory Coast 3  
           Algeria 2  
             Ivory Coast 2  
             Zimbabwe 3  
           Zimbabwe 5  
           Cameroon 0  
             Zimbabwe 5
             Egypt 0
           Tunisia 0  
           Morocco 5  
             Morocco 2  
             Egypt 3  
           Egypt 5       
  Ghana 1       Kenya 0       
  Kenya 4  

Europe Zone

First round

April 8-10
Stavanger (indoor hard)

Quarterfinals

May 6-8
Cork (carpet), Bergen (carpet), Athens (clay), Warsaw (clay)

Semifinals

June 10-12
Belfast (grass), Athens (clay)

Final

July 22-24
Dublin (grass)

      
           Ireland 5  
           Cyprus 0  
             Ireland 3  
  Norway 5         Norway 2  
  Malta 0       Norway 4  
           Monaco 1  
             Ireland 5
             Greece 0
           Turkey 1  
           Greece 4  
             Greece 3  
             Poland 1  
           Poland 5       
           Luxembourg 0       
      

Relegation play-offs


Hungary
3
Budapest, Hungary[2]
10–13 June 1988
clay (outdoors)

Belgium
2
1 2 3 4 5
1
András Lányi
Bart Wuyts
6
3
6
4
6
3
     
2
Ferenc Csepai
Karel Demuynck
3
6
3
6
6
2
3
6
   
3
Gábor Köves / László Markovits
Karel Demuynck / Denis Langaskens
4
6
3
6
8
6
6
4
6
2
 
4
Ferenc Csepai
Bart Wuyts
6
3
1
6
0
6
6
4
4
6
 
5
András Lányi
Xavier Daufresne
6
4
5
7
6
2
6
1
   

Bulgaria
0
Sofia, Bulgaria[3]
10–12 June 1988
clay (outdoors)

Romania
5
1 2 3 4 5
1
Krassimir Lazarov
Adrian Marcu
1
6
2
6
7
5
1
6
   
2
Julian Stamatov
Florin Segărceanu
1
6
2
6
0
6
     
3
Julian Stamatov / Milen Velev
Florin Segărceanu
4
6
1
6
4
6
     
4
Julian Stamatov
Adrian Marcu
3
6
3
6
       
5
Krassimir Lazarov
Florin Segărceanu
4
6
3
6
       

References

  1. ^ "Sweden v West Germany". daviscup.com. 
  2. ^ Hungary vs. Belgium, DavisCup.com. Retrieved September 20, 2012.
  3. ^ Bulgaria vs. Romania, DavisCup.com. Retrieved September 20, 2012.