Canada at the 2003 Pan American Games

Canada at the 2003 Pan American Games

Canada at the
2003 Pan American Games
IOC code CAN
NOC Canadian Olympic Committee
in Santo Domingo
1–17 August 2003
Flag bearer Jaret Llewellyn[1]
Medals
Ranked 3rd
Gold Silver Bronze Total
29 57 42 128
Pan American Games appearances (overview)

Canada participated at the 2003 Pan American Games, held in Santo Domingo, Dominican Republic, from 1 to 17 August 2003.

Contents

  • Medals 1
    • Gold 1.1
      • Athletics 1.1.1
      • Badminton 1.1.2
      • Canoeing 1.1.3
      • Cycling 1.1.4
      • Diving 1.1.5
      • Equestrian 1.1.6
    • Silver 1.2
      • Athletics 1.2.1
      • Badminton 1.2.2
      • Bowling 1.2.3
      • Canoeing 1.2.4
      • Cycling 1.2.5
      • Diving 1.2.6
      • Equestrian 1.2.7
      • Fencing 1.2.8
      • Football 1.2.9
      • Karate 1.2.10
      • Racquetball 1.2.11
      • Water polo 1.2.12
    • Bronze 1.3
      • Athletics 1.3.1
      • Badminton 1.3.2
      • Boxing 1.3.3
      • Canoeing 1.3.4
      • Cycling 1.3.5
      • Diving 1.3.6
      • Fencing 1.3.7
      • Karate 1.3.8
      • Racquetball 1.3.9
      • Water polo 1.3.10
  • Results by event 2
    • Athletics 2.1
    • Basketball 2.2
      • Men's tournament 2.2.1
      • Women's tournament 2.2.2
    • Boxing 2.3
    • Swimming 2.4
      • Men's competitions 2.4.1
      • Women's competitions 2.4.2
    • Triathlon 2.5
  • References 3
  • See also 4

Medals

Gold

Athletics
Badminton
Canoeing
Cycling
Diving
Equestrian

Silver

Athletics
Badminton
Bowling
  • Men's doubles: Danyck Brière
Canoeing
Cycling
Diving
Equestrian
Fencing
Football
Karate
Racquetball
Water polo

Bronze

Athletics
Badminton
Boxing
Canoeing
Cycling
Diving
Fencing
Karate
Racquetball
Water polo

Results by event

Athletics

Track
Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Anson Henry Men's 100 m 10.60 7 10.30
Malindi Elmore Women's 1500 m 4:10.42 4
Adam Kunkel Men's 400 m hurdles 50.00 4 50.43 7
Joël Bourgeois Men's 3000 m steeplechase 8:36.78
David Milne Men's 3000 m steeplechase 8:59.37 6
Road
Athlete Event Time Rank
Bruce Deacon Men's marathon 2:20:25
Field
Athlete Event Throws Total
1 2 3 4 5 6 Distance Rank
Jennifer Joyce Women's hammer throw 55.51 X X 55.51 m 9
Jason Tunks Men's discus throw 63.70 63.14 62.12 61.93 61.68 63.67 63.70 m
Eric Forshaw Men's discus throw 56.74 56.27 57.42 56.84 55.49 X 57.42 m 7
Bradley Snyder Men's shot put 19.48 19.67 20.10 X 19.99 X 20.10 m
Heptathlon
Athlete Heptathlon Total
1 2 3 4 5 6 7 Points Rank
Nicole Haynes 14.03 1.74 14.87 26.04 5.89 48.40 2:21.65 5959

Basketball

Men's tournament

Head Coach:

Women's tournament

Head Coach:

Boxing

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Dominic Longpre Light flyweight  Serrano (PUR)
L 9–18
did not advance
Sébastien Gauthier Flyweight Bye  Pereira (BRA)
L 16–20
did not advance
Andrew Kooner Bantamweight Bye  Guillermo (USA)
W 37–13
 Rigondeaux (CUB)
L 2–22 →
did not advance
Benoît Gaudet Featherweight  Tadeo (ECU)
W 14–5
 Batista (DOM)
W 18–6
 Ramos (COL)
L 11–13 →
did not advance
Adam Trupish Welterweight  Conceição (BRA)
W 10–9
 González (DOM)
L 19–25
did not advance
Jason Douglas Heavyweight Bye  Grant (GRN)
W RSC–1
 Solis (CUB)
L 2–16 →
did not advance

Swimming

Men's competitions

Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Matt Rose 50 m freestyle 22.80 6 22.89 7
Matt Rose 100 m freestyle 50.91 7 50.75 8
Colin Russell 51.35 10 51.57 10

Women's competitions

Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Elizabeth Collins 200 m freestyle 2:04.06 4 2:02.26 4
Maya Beaudry 2:05.10 8 2:03.38 8
Julie Gravelle 400 m freestyle 4:18.30 3 4:14.85 4
Maya Beaudry 4:24.45 10 4:21.57 9
Julie Gravelle 800 m freestyle 8:45.82 4
Maya Beaudry 9:01.61 7

Triathlon

Athlete Event Race Total
Swim Bike Run Time Rank
Brent McMahon Men's individual 19:58.800 57:46.000 36:14.200 01:54:46 8
Paul Tichelaar Men's individual 20:02.100 57:13.800 40:40.400 01:58:52 18
Sean Bechtel Men's individual 20:01.900 57:13.300 42:05.500 02:00:17 20
Jill Savege Women's individual 18:33.600 1:02:16.800 37:38.700 01:59:30
Gillian Moody Women's individual 19:53.900 1:04:08.800 39:32.700 02:03:35 7
Natasha Filliol Women's individual 21:11.100 1:06:27.600 38:26.600 02:06:05 10

References

  1. ^ Skiing from Florida to Mexico

See also