Colombia at the 2003 Pan American Games

Colombia at the 2003 Pan American Games

Colombia at the Pan American Games

Flag of Colombia
IOC code  COL
NOC Comité Olímpico Colombiano (Spanish)
At the 2003 Pan American Games in Santo Domingo
Competitors
Flag bearer Danilo Caro[1]
Medals
Rank: 8
Gold
11
Silver
8
Bronze
24
Total
43
Pan American Games history (summary)
Appearances

The 14th Pan American Games were held in Santo Domingo, Dominican Republic, from August 1 to August 17, 2003.

Medals

Gold

Boxing
Cycling
Weightlifting

Silver

Boxing
Cycling
Weightlifting

Bronze

Athletics
Bowling
Boxing
Cycling
Weightlifting

Results by event

Athletics

Track
Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Bertha Sánchez Women's 5000 m 16:13.59 5
William Naranjo Men's 10000 m 30:13.26 6
Bertha Sánchez Women's 10000 m 33:56.17
Princesa Oliveros Women's 400 m hurdles 57.44 9 9
Road
Athlete Event Time Rank
Diego Colorado Men's marathon 2:21:48
Hugo Jiménez Men's marathon 2:35:26 9
Iglandini González Women's marathon 2:47:40 4
Luis Fernando López Men's 20 km walk 1:27:32 4
Fredy Hernández Men's 20 km walk 1:28:07 5
Sandra Zapata Women's 20 km walk 1:38:49 6
Field
Athlete Event Throws Total
1 2 3 4 5 6 Distance Rank
Noraldo Palacios Men's javelin throw 68.31 64.02 69.09 69.09 m 9
Sabina Moya Women's javelin throw 56.77 X 54.20 52.86 51.69 60.17 60.17 m 4
Zuleima Araméndiz Women's javelin throw X X 48.89 48.81 X 50.37 50.37 m 7
Luz Dary Castro Women's discus throw 52.51 X 51.02 X X 55.65 55.65 m 6
Jhonny Rodríguez Men's shot put 17.75 17.73 X X 18.16 X 18.16 m 7
Luz Dary Castro Women's shot put X 14.92 14.67 14.92 m 9

Boxing

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Carlos José Tamara Light flyweight  Baca (NCA)
W RSCO-2
 Serrano (PUR)
W 16-9
 Castañeda (MEX)
W 20-4
 Bartelemí (CUB)
L 6-15 →
José David Mosquera Lightweight  Ferreyra (ARG)
L 19-20
did not advance
Johny Pérez Bantamweight  Guevara (NCA)
W 19-9
 Santos (BRA)
W 27-26
 Mares (MEX)
L 19-26 →
did not advance
Likar Ramos Concha Featherweight  Oliveira (BRA)
W 12-10
 Alfaro (NCA)
W RSC-1
 Gaudet (CAN)
W 13-11
 Garcia (USA)
W 33-12 →
José Mosquera Lightweight  Ferreyra (ARG)
L 19-20
did not advance
Breidis Prescott Light welterweight  Matthysse (ARG)
W 17-5
 Dios Navarro (MEX)
L 14-+14
did not advance
Alexander Brand Middleweight Bye  Almonte (PUR)
W RSC-4
 Despaigne (CUB)
L 3-18 →
did not advance
Tomas Orozco Heavyweight  Manswell (TRI)
L 3-15
did not advance
Celso Pinzón Super heavyweight  Ceballos (ARG)
L 2-13
did not advance

Cycling

Road

Mountain bike

  • Héctor Paez
    • Men's cross country — did not finish (→ no ranking)

Swimming

Men's competition

Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Camilo Becerra 50 m freestyle 22.97 8 23.16 8
100 m freestyle 52.12 17 DNS 20

Triathlon

Athlete Event Race Total
Swim Bike Run Time Rank
Ricardo Cardeño Men's individual DNS
Fiorella d'Croz Women's individual 21:34.600 1:07:24.000 47:51.800 02:16:50 16
Maria Morales Women's individual DNS

References

  1. ^ Los abanderados de los 42 países participantes (Spanish)

See also