Mexico at the 2003 Pan American Games

Mexico at the 2003 Pan American Games

Mexico at the Pan American Games

Flag of Mexico
IOC code  MEX
NOC Comité Olímpico Mexicano (Spanish)
At the 2003 Pan American Games in Santo Domingo
Competitors
Flag bearer Ana Guevara[1]
Medals
Rank: 5
Gold
20
Silver
27
Bronze
32
Total
79
Pan American Games history (summary)
Appearances

Mexico participated at the 14th Pan American Games, held in Santo Domingo, the Dominican Republic, from 1 to 17 August 2003.

Contents

  • Medals 1
    • Gold 1.1
      • Athletics 1.1.1
      • Bowling 1.1.2
      • Boxing 1.1.3
      • Diving 1.1.4
      • Taekwondo 1.1.5
    • Silver 1.2
      • Athletics 1.2.1
      • Beach volleyball 1.2.2
      • Bowling 1.2.3
      • Boxing 1.2.4
      • Canoeing 1.2.5
      • Diving 1.2.6
      • Equestrian 1.2.7
      • Sailing 1.2.8
      • Taekwondo 1.2.9
      • Weightlifting 1.2.10
    • Bronze 1.3
      • Athletics 1.3.1
      • Baseball 1.3.2
      • Boxing 1.3.3
      • Canoeing 1.3.4
      • Equestrian 1.3.5
      • Football 1.3.6
      • Karate 1.3.7
      • Taekwondo 1.3.8
      • Weightlifting 1.3.9
  • Results by event 2
    • Athletics 2.1
    • Basketball 2.2
      • Men's tournament 2.2.1
    • Boxing 2.3
    • Swimming 2.4
      • Men's competitions 2.4.1
      • Women's competitions 2.4.2
    • Triathlon 2.5
  • See also 3
  • References 4

Medals

Gold

Athletics
Bowling
Boxing
Diving
Taekwondo

Silver

Athletics
Beach volleyball
Bowling
Boxing
Canoeing
Diving
Equestrian
Sailing
Taekwondo
Weightlifting

Bronze

Athletics
Baseball
Boxing
Canoeing
Equestrian
Football
Karate
Taekwondo
Weightlifting

Results by event

Athletics

Track
Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Dulce María Rodríguez Women's 1500 m 4:11.46 5
Adriana Fernández Women's 5000 m 15:30.65 1st
Nora Rocha Women's 5000 m 15:40.98 2nd
Teodoro Vega Men's 10000 m 28:49.38 1st
Pablo Olmedo Men's 10000 m 29:41.31 4
Adriana Fernández Women's 10000 m 33:16.05 1st
Madaí Pérez Women's 10000 m 34:27.71 5
Oscar Juanz Men's 400 m hurdles 50.31 7 50.28 4
José Salvador Miranda Men's 3000 m steeplechase 8:47.84 5
Road
Athlete Event Time Rank
Francisco Bautista Men's marathon 2:25:50 5
Benjamín Paredes Men's marathon DNF
Angélica Sánchez Women's marathon 2:53:56 7
Isabel Juárez Women's marathon DNF
Bernardo Segura Men's 20 km race walk 1:23:31 2nd
Alejandro López Men's 20 km race walk 1:24:33 3rd
Victoria Palacios Women's 20 km race walk 1:35:16 1st
Rosario Sánchez Women's 20 km race walk 1:35:21 2nd
Germán Sánchez Men's 50 km race walk 4:05:02 1st
Omar Zepeda Men's 50 km race walk DSQ
Field
Athlete Event Throws Total
1 2 3 4 5 6 Distance Rank
Violeta Guzmán Women's hammer throw 57.99 58.31 X 56.99 X 57.44 58.31 m 7
Francisco Guzmán Men's shot put X 17.03 17.39 17.39 m 9

Basketball

Men's tournament

Head Coach:

Boxing

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Raúl Castañeda Light flyweight  Reveco (ARG)
W RSCO–3
 Montero (DOM)
W 31–11
 Tamara (COL)
L 4–40 → 3rd
Did not advance
Raúl Hilares Flyweight  Pérez (VEN)
W 16–12
 Acosta (ARG)
W 23–15
 Gamboa (CUB)
L 18–31 → 3rd
Did not advance
Abner Mares Bantamweight  Flores (ARG)
W 20–10
 López (PUR)
W 24–21
 Perez (COL)
W 26–19
 Rigondeaux (CUB)
L 17–7 → 2nd
Alfredo Angulo Welterweight Bye  Coffi (VEN)
W 11–10
 McPherson (USA)
L AB–4 → 3rd
Did not advance
Marco Periban Middleweight  Islas (ARG)
L 12–14
Did not advance
Ramiro Reducindo Light heavyweight Bye  Rene (USA)
W 12–5
 Muñoz (VEN)
W 15–8
 Hernández (CUB)
W 37–20 → 1st

Swimming

Men's competitions

Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Alejandro Siqueiros 50 m freestyle 24.17 21 Did not advance
Alejandro Siqueiros 100 m freestyle 51.66 13 51.88 13
Javier Díaz 52.51 22 Did not advance
Alejandro Siqueiros 200 m freestyle 1:53.81 10 1:54.27 12
Javier Díaz 1:55.34 11 1:54.96 13
Leonardo Salinas 400 m freestyle 3:59.38 7 4:03.10 8
Andres Jiménez 4:03.92 10 DNS
Andres Jiménez 1500 m freestyle 15:52.40 5
Leonardo Salinas 16:00.99 7
Juan Rodela 100 m backstroke 58.12 11 58.35 11
Diego Urreta 200 m backstroke 2:05.36 6 2:05.08 7
Juan Rodela 2:05.91 8 2:06.39 8
Alfredo Jacobo 200 m breaststroke 2:20.82 8 2:21.13 8
Joshua Ilika Brenner 100 m butterfly 54.34 6 53.46 4
Joshua Ilika Brenner 200 m butterfly 2:03.04 8 DNS
Diego Urreta 200 m individual medley 2:06.21 8 2:06.32 8

Women's competitions

Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Alejandra Galan 200 m freestyle 2:05.77 9 2:05.32 9
Atenas López 2:07.13 11 2:06.62 10
Tania Galindo 400 m freestyle 4:28.32 11 4:26.79 11
800 m freestyle 9:13.51 9

Triathlon

Athlete Event Race Total
Swim Bike Run Time Rank
José Zepeda Men's individual 20:03.800 57:28.700 36:14.200 01:54:17 7
Eligio Cervantes Men's individual 20:58.000 58:34.500 34:30.700 01:55:00 10
Javier Rosas Men's individual 20:05.900 59:33.300 35:35.100 01:56:04 11
Esther Aguayo Women's individual 19:54.300 1:03:59.400 42:17.100 02:06:10 11
Maria Barrera Women's individual 21:53.700 1:09:34.000 43:34.800 02:15:02 15

See also

References

  1. ^ Santo Domingo 2003 - Ana Guevarra carries the mexican flag at the Opening