Poland Davis Cup team

Poland Davis Cup team

Poland
Captain Radosław Szymanik
ITF ranking 25Decrease6 (03 April 2014)
Highest ITF ranking 19 (03 February 2014)
Colors Red & White
First year 1925
Years played 76
Ties played (W–L) 149 (74–75)
Best finish World Group play-offs (2013)
Most total wins Bartłomiej Dąbrowski (37–25)
Most singles wins Bartłomiej Dąbrowski (28–19)
Most doubles wins Mariusz Fyrstenberg (22–7)
Marcin Matkowski (22–8)
Best doubles team Mariusz Fyrstenberg &
Marcin Matkowski (19–6)
Most ties played Mariusz Fyrstenberg (33)
Most years played Tadeusz Nowicki (16)

The Poland Davis Cup team represents Poland in Davis Cup tennis competition and are governed by the Polski Związek Tenisowy.

Poland suffered defeat from a Marin Cilic-inspired Croatian team in Warsaw. After Cilic beat Michal Przysiezny in straight sets, 17-year-old Borna Coric beat Poland's No. 1 Jerzy Janowicz in a five set classic. The ever-reliable pair of Mariusz Fyrstenberg and Marcin Matkowski had to fight hard but won through in five sets in the doubles to keep the Poles alive in the tie, but Cilic mounted a remarkable comeback against Janowicz in the fourth rubber, turning around a two-set deficit to win and give Croatia a chance at an immediate return to the World Group.


Recent Squad

Against Croatia, April 2014

Rankings 31 March 2014

History

Poland first played Davis Cup in 1925 (match with Great Britain loss 0-5) and is yet to contest the World Group. Its best performance has been reaching the Europe/Africa Zone Group I second round.

Jerzy Janowicz
Łukasz Kubot
Mariusz Fyrstenberg
Marcin Matkowski

2010-2014


Year Competition Opponent Date Location Score Result
2014 Europe/Africa Zone Group I, 2nd Round  Croatia 04 - 06 Apr Warsaw 1-3 Loss
Europe/Africa Zone Group I, 1st Round  Russia 31 Jan - 2 Feb Moscow 3-2 Win
2013 World Group Play-offs  Australia 13 - 15 Sep Warsaw 1-4 Loss
Europe/Africa Zone Group I, Quarterfinal  South Africa 5 - 7 Apr Zielona Góra 3-1 Win
Europe/Africa Zone Group I, 1st Round  Slovenia 1 - 3 Feb Wrocław 3-2 Win
2012 Europe/Africa Zone Group II, 3rd Round  Belarus 14 - 16 Sep Łódź 3-2 Win
Europe/Africa Zone Group II, 2nd Round  Estonia 6 - 8 Apr Inowrocław 4-1 Win
Europe/Africa Zone Group II, 1st Round  Madagascar 10 - 12 Feb Warsaw 5-0 Win
2011 Europe/Africa Zone Group I, 3rd Round  Finland 16 - 18 Sep Espoo 2-3 Loss
Europe/Africa Zone Group I, 2nd Round  Israel 4 - 6 Mar Ramat Hasharon 2-3 Loss
2010 Europe/Africa Zone Group I, Relegation Play-off  Latvia 17 - 19 Sep Riga 3:2 Win
Europe/Africa Zone Group I, 1st Round  Finland 5 - 7 Mar Sopot 2:3 Loss

2000-2009


Year Competition Opponent Date Location Score Result
2009 Europe/Africa Zone Group I, Relegation Play-off  Great Britain 18 - 20 Sep Liverpool 3:2 Win
Europe/Africa Zone Group I, 2nd Round  Belgium 6 - 8 Mar Angleur 1-4 Loss
2008 Europe/Africa Zone Group I, Relegation Play-off  Belarus 18 - 20 Jul Minsk 4:1 Win
Europe/Africa Zone Group I, 1st Round  Switzerland 8 - 10 Feb Kreuzlingen 1-4 Loss
2007 Europe/Africa Zone Group II, Final  Morocco 21 - 23 Sep Puszczykowo 4-1 Win
Europe/Africa Zone Group II, 2nd Round  Greece 20 - 22 Jul Thessaloniki 5-0 Win
Europe/Africa Zone Group II, 1st Round  Nigeria 6 - 8 Apr Abuja 5-0 Win
2006 Europe/Africa Zone Group II, 2nd Round Georgia 21 - 23 Jul Gdynia 2-3 Loss
Europe/Africa Zone Group II, 1st Round  Latvia 7 - 9 Apr Puszczykowo 5-0 Win
2005 Europe/Africa Zone Group II, Relegation Play-off  Estonia 15 - 17 Jul Gdynia 5-0 Win
Europe/Africa Zone Group II, 1st Round  Algeria 4 - 6 Mar Algiers 2-3 Loss
2004 Europe/Africa Zone Group II, Final  Italy 24 - 26 Sep Livorno 2-3 Loss
Europe/Africa Zone Group II, 2nd Round  Algeria 16 - 18 Jul Gdynia 4-1 Win
Europe/Africa Zone Group II, 1st Round  Slovenia 9 - 11 Apr Portoroz 3-2 Win
2003 Europe/Africa Zone Group II, Relegation Play-off  Monaco 11 - 13 Jul Gdynia 5-0 Win
Europe/Africa Zone Group II, 1st Round  South Africa 4 - 6 Apr Polokwane 2-3 Loss
2002 Europe/Africa Zone Group III, Play-off  Tunisia 12 May Gdynia ?-? Win
Europe/Africa Zone Group III, Play-off  Estonia 12 May Gdynia 3-0 Win
Europe/Africa Zone Group III, Round Robin  Madagascar 11 May Gdynia 3-0 Win
Europe/Africa Zone Group III, Round Robin  Tunisia 10 May Gdynia 2-1 Win
Europe/Africa Zone Group III, Round Robin  Macedonia 9 May Gdynia 3-0 Win
Europe/Africa Zone Group III, Round Robin  Cyprus 8 May Gdynia 3-0 Win
2001 Europe/Africa Zone Group II, Relegation Play-off  Yugoslavia 20 - 22 Jul Belgrade 2-3 Loss
Europe/Africa Zone Group II, 1st Round  Israel 27 - 29 Apr Bytom 2-3 Loss
2000 Europe/Africa Zone Group II, 2nd Round  Slovenia 21 - 23 Jul Szczecin 2-3 Loss
Europe/Africa Zone Group II, 1st Round  Estonia 28 - 30 Apr Bytom 4-1 Win

1990-1999


Year Competition Opponent Date Location Score Result
1999 Europe/Africa Zone Group II, Semifinal  Morocco 24 - 26 Sep Casablanca 0:5 Loss
Europe/Africa Zone Group II, Quarterfinal  Ivory Coast 16 - 18 Jul Abidjan 3:1 Win
Europe/Africa Zone Group II, 1st Round  Latvia 30 Apr - 2 May Jurmala 3-2 Win
1998 Europe/Africa Zone Group II, Rel. Play-off  Egypt 17 - 19 Jul Bydgoszcz 4:1 Win
Europe/Africa Zone Group II, 1st Round  Senegal 1–3 May Dakar 2:3 Loss
1997 Europe/Africa Zone Group II, Semifinal  Finland 19 - 21 Sep Helsinki 2:3 Loss
Europe/Africa Zone Group II, Quarterfinal  Ivory Coast 11 - 13 Jul Bytom 4:1 Win
Europe/Africa Zone Group II, 1st Round  Ghana 2–4 May Poznań 5:0 Win
1996 Europe/Africa Zone Group II, Semifinal  Slovakia 20 - 22 Sep Trnava 1:4 Loss
Europe/Africa Zone Group II, Quarterfinal  Belarus 12 - 14 Jul Poznań 4:1 Win
Europe/Africa Zone Group II, 1st Round  Nigeria 3–5 May Warsaw 4:1 Win
1995 Europe/Africa Zone Group II, Rel. Play-off  Lithuania 14 - 16 Jul Vilnius 4:1 Win
Europe/Africa Zone Group II, 1st Round  Nigeria 28 - 30 Apr Lagos 2:3 Loss
1994 Europe/Africa Zone Group II, Quarterfinal  Morocco 15 - 17 Jul Warsaw 0:5 Loss
Europe/Africa Zone Group II, 1st Round  Bulgaria 29 Apr - 1 May Sopot 4:1 Win
1993 Europe/Africa Zone Group II, Rel. Play-off  Ivory Coast 16 - 18 Jul Abidjan 3:1 Win
Europe/Africa Zone Group II, 1st Round  Bulgaria 30 Apr - 2 May Sofia 2:3 Loss
1992 Europe/Africa Zone Group I, Rel. Play-off  Norway 1–3 May Oslo 1:4 Loss
Europe/Africa Zone Group I, Quarterfinal  Hungary 31 Jan - 2 Feb Budapest 2:3 Loss
1991 Europe/Africa Zone Group I, Semifinal  Great Britain 3–5 May Warsaw 1:4 Loss
Europe/Africa Zone Group I, Quarterfinal  Romania 1 - 3 Feb Poznań 5:0 Win
1990 Europe Zone Group II, Final  Norway 20 - 22 Jul Warsaw 4:1 Win
Europe Zone Group II, Semifinal  Bulgaria 15 - 17 Jun Warsaw 4:1 Win
Europe Zone Group II, Quarterfinal  Luxembourg 4 - 6 Feb Luxembourg 4:1 Win

1980-1989


Year Competition Opponent Date Location Score Result
1989 Europe/Africa Zone Group II, Quarterfinal  Greece 5–7 May Warsaw 2-3 Loss
1988 Europe/Africa Zone Group II, Semifinal  Greece 10 - 12 Jun Athens 1:3 Loss
Europe/Africa Zone Group II, Quarterfinal  Luxembourg 6–8 May Warsaw 5:0 Win
1987 Quarterfinal  Romania 12 - 14 Jun Brasov 1:4 Loss
1st Round  Zimbabwe 8–10 May Harare 3:2 Win
1986 Quarterfinal  Romania 13 - 15 Jun Warsaw 1:4 Loss
1st Round  Finland 23–25 May Warsaw 3:2 Win
1985 1st Round  Zimbabwe 10–12 May Warsaw 2:3 Loss
1984 Quarterfinal  Israel 15 - 17 Jun Jerusalem 0:5 Loss
1st Round  Greece 4–6 May Warsaw 4:1 Win
1983 1st Round  Belgium 6–8 May Warsaw 0:5 Loss
1982 1st Round  Morocco 7–9 May Casablanca 2:3 Loss
1981 Quarterfinal  Monaco 12 - 14 Jun Monte Carlo 2:3 Loss
1980 Preliminary Round  Finland 8 - 10 Feb Helsinki 0:5 Loss

1970-1979


Year Competition Opponent Date Location Score Result
1979 Quarterfinal  Italy 15 - 17 Jun Warsaw 1:4 Loss
Preliminary Round  Finland 16 - 18 Mar Warsaw 4-1 Win
1978 Quarterfinal  Czechoslovakia 16 - 18 Jun Prague 2-3 Loss
Preliminary Round  Iran 17 - 19 Mar Warsaw 4-1 Win
1977 Quarterfinal  France 6–8 May Warsaw 0-5 Loss
Preliminary Round  West Germany 22 - 24 Apr Warsaw 3-1 Win
1976 Preliminary Round  Norway 24 - 26 Sep Poznań 5-0 Win
Preliminary Round  Italy 30 Apr - 2 May Florence 0-5 Loss
1975 Preliminary Round  Norway 12 - 14 Sep Warsaw 5-0 Win
Preliminary Round  Sweden 2–4 May Warsaw 1-4 Loss
1974 Preliminary Round  Portugal 20 - 22 Sep Poznań 5-0 Win
Quarterfinal  Sweden 17–19 May Bastad 1-4 Loss
Preliminary Round  Hungary 19 - 21 Apr Warsaw 3-2 Win
1973 Preliminary Round  Egypt 4–6 May Cairo 1-4 Loss
1972 Semifinal  Soviet Union 9 - 11 Jun Warsaw 0-4 Loss
Quarterfinal  Denmark 19–21 May Copenhagen 5-0 Win
1st Round  Yugoslavia 4–7 May Warsaw 3-1 Win
1971 1st Round  Hungary 30 Apr - 2 May Budapest 0-5 Loss
1970 1st Round  Yugoslavia 7–9 May Maribor 2-3 Loss

1960-1969


Year Competition Opponent Date Location Score Result
1969 Quarterfinal  South Africa 23 – 25 May W/O
1st Round  Hungary 9–11 May Warsaw 3-2 Win
1968 1st Round  Belgium 3–5 May Brussels 2-3 Loss
1967 Quarterfinal  Brazil 19–21 May Warsaw 0-5 Loss
1st Round  Israel 5–7 May Warsaw 5-0 Win
1966 Semifinal  Brazil 10 - 12 Jun Warsaw 1-4 Loss
Quarterfinal  Egypt 13–15 May Warsaw 4-1 Win
1st Round  Sweden 29 Apr - 1 May Szczecin 3-2 Win
1965 1st Round  Sweden 30 Apr - 2 May Stockholm 1-4 Loss
1964 1st Round  South Africa 1 – 3 May W/O
1963 1st Round  France 3–5 May Paris 0-5 Loss
1962 2nd Round  Brazil 18–20 May Warsaw 0-3 Loss
1st Round  Norway 4–7 May Oslo 5-0 Win
1961 Quarterfinal  France 10 - 12 Jun Warsaw 0-5 Loss
2nd Round  Monaco 2 - 4 Jun Warsaw 4-1 Win
1st Round  Ireland 5–7 May Dublin 5-0 Win
1960 2nd Round  Germany 13–15 May Warsaw 1-4 Loss
1st Round  Romania 22 - 24 Apr Bucharest 3-2 Win

1950-1959


Year Competition Opponent Date Location Score Result
1959 2nd Round  Brazil 15–17 May Warsaw 2-3 Loss
1958 Semifinal  Italy 18 - 20 Jul Warsaw 1-4 Loss
Quarterfinal  Mexico 6 - 8 Jun Warsaw 3-2 Win
2nd Round  Switzerland 15–17 May Lausanne 4-1 Win
1957 Quarterfinal  Italy 7 - 9 Jun Palermo 1-4 Loss
2nd Round  Chile 17–19 May Warsaw 3-2 Win
1st Round  Luxembourg 27 - 29 Apr Mondorf-les-Bains 5-0 Win
1956 Europe Zone, 2nd Round  Italy 12–14 May Warsaw 0-5 Loss
Europe Zone, 1st Round  Austria 27 - 29 Apr Warsaw 3-2 Win
1955
-
1952
Not played
1951 Europe Zone, Quarterfinal  Italy 17 - 19 Jun Milan 0-5 Loss
Europe Zone, 2nd Round  Switzerland 18–20 May Zurich 4-1 Win
1950 Europe Zone, Semifinal  Sweden 13 - 15 Jul Bastad 0-5 Loss
Europe Zone, Quarterfinal  Ireland 8 - 10 Jun Warsaw 3-2 Win
Europe Zone, 2nd Round  Israel 19–21 May Warsaw 5-0 Win

1940-1949


Year Competition Opponent Date Location Score Result
1949 Not played
1948 Europe Zone, 1st Round  Italy 30 Apr - 2 May W/O
1947 Europe Zone, 2nd Round  Great Britain 15–17 May Warsaw 2-3 Loss
1946
-
1940
Not played (World War II)

1930-1939


Year Competition Opponent Date Location Score Result
1939 Europe Zone, 2nd Round  Germany 19–21 May Warsaw 2:3 Loss
Europe Zone, 1st Round  Netherlands 5–7 May Warsaw 4-1 Win
1938 Europe Zone, 2nd Round  Italy 19–21 May Milan 2-3 Loss
Europe Zone, 1st Round  Denmark 5–7 May Kraków 5-0 Win
1937 Europe Zone, 2nd Round  Czechoslovakia 15–17 May Warsaw 0-5 Loss
1936 Europe Zone, 2nd Round  Austria 15–17 May Vienna 2-3 Loss
1935 Europe Zone, Quarterfinal  South Africa 17–19 May Warsaw 2-3 Loss
1934 Europe Zone, Qualifying Round  Greece 31 Aug - 2 Sep Warsaw 5-0 Win
Europe Zone, Qualifying Round  Estonia 3 - 5 Aug Warsaw 5-0 Win
Europe Zone, Qualifying Round  Belgium 20 - 22 Jul Warsaw 4-1 Win
1933 Europe Zone, Qualifying Round  Italy 4 - 6 Aug Warsaw 2-3 Loss
Europe Zone, 1st Round  Netherlands 5–7 May Hague 2-3 Loss
1932 Europe Zone, Quarterfinal  Great Britain 10 - 12 Jun Warsaw 1-4 Loss
Europe Zone, 2nd Round  Netherlands 15–17 May Warsaw 4-1 Win
1931 Europe Zone, Quarterfinal  Denmark 20–22 May Copenhagen 2-3 Loss
Europe Zone, 2nd Round  Norway 13–15 May Oslo 3-0 Win

1925-1929


Year Competition Opponent Date Location Score Result
1929 Europe Zone, 2nd Round  Great Britain 10–12 May Warsaw 0-5 Loss
1928 Europe Zone, 1st Round  Denmark 4–6 May Warsaw 0-5 Loss
1927 Europe Zone, 2nd Round  Belgium 20–22 May Brussels 0-5 Loss
1926 Europe Zone, 2nd Round  Great Britain 8–11 May Harrogate 0-5 Loss
1925 Europe Zone, 1st Round  Great Britain 15–17 May Warsaw 0-5 Loss

Head-to-head record

See also

References

External links

  • Team page on DavisCup.com